Ευρωπαϊκό ανδρών: Το πανόραμα της 1ης αγωνιστικής σε Α' και Γ' όμιλο
Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες μετά την 1η αγωνιστική σε Α' και Γ όμιλο του #EurovolleyΜ. Από τη φάση των ομίλων προκρίνονται οι 4 πρώτοι. Για το top-16 ο Α' όμιλος θα παίξει χιαστί με τον Γ' και Β' με τον Δ'.
Ο Β' και Δ' όμιλος θα κάνουν πρεμιέρα την Παρασκευή 13/9.
Α' όμιλος (Γαλλία - Μονπελιέ)
Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου
Βουλγαρία - Ελλάδα 3-0 (25-22, 25-16, 25-20)
Πορτογαλία - Ιταλία 0-3 (21-25, 10-25, 22-25)
Γαλλία - Ρουμανία 3-0 (25-19, 25-14, 25-16)
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
18.15: Βουλγαρία - Ρουμανία
21.45: Ιταλία - Ελλάδα
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
18.15: Ελλάδα - Γαλλία
21.45: Βουλγαρία - Πορτογαλία
Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
15.00: Ρουμανία - Ιταλία
18.30: Πορτογαλία - Γαλλία
Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.15: Ρουμανία - Ελλάδα
21.45: Γαλλία - Βουλγαρία
Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
15.00: Ελλάδα - Πορτογαλία
20.30: Ιταλία - Βουλγαρία
Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
15.00: Πορτογαλία - Ρουμανία
21.45: Γαλλία - Ιταλία
Βαθμολογία
1.Γαλλία 1 νίκη - 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-0 σετ, 75-49 πόντοι
2.Ιταλία 1 νίκη - 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-0 σετ, 75-53 πόντοι
3.Βουλγαρία 1 νίκη - 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-0 σετ, 75-58 πόντοι
4.Ελλάδα 0 νίκες - 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 58-75 πόντοι
5.Πορτογαλία 0 νίκες - 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 53-75 πόντοι
6.Ρουμανία 0 νίκες - 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 49-75 πόντοι
Β' όμιλος (Βέλγιο - Βρυξέλλες)
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
16.00: Σερβία - Γερμανία
18.30: Σλοβακία - Ισπανία
21.30: Βέλγιο - Αυστρία
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
18.30: Γερμανία - Βέλγιο
21.30: Σλοβακία - Αυστρία
Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
16.30: Ισπανία - Βέλγιο
19.30: Σερβία - Σλοβακία
Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.30: Αυστρία - Γερμανία
21.30: Ισπανία - Σερβία
Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
18.30: Αυστρία - Ισπανία
21.30: Σλοβακία - Βέλγιο
Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
18.30: Γερμανία - Σλοβακία
21.30: Βέλγιο - Σερβία
Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου
18.30: Ισπανία - Γερμανία
21.30: Σερβία - Αυστρία
Γ' όμιλος (Σλοβενία - Λιουμπλιάνα)
Πέμπτη 12 Σεπτεμβρίου
Τουρκία - Ρωσία 1-3 (13-25, 25-23, 17-25, 15-25)
Φινλανδία - Βόρεια Μακεδονία 3-1 (25-23, 25-22, 23-25, 25-21)
Σλοβενία - Λευκορωσία 3-0 (25-17, 25-14, 25-19)
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
18.30: Βόρεια Μακεδονία - Τουρκία
21.30: Λευκορωσία - Ρωσία
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
18.30: Βόρεια Μακεδονία - Ρωσία
21.30: Σλοβενία - Φινλανδία
Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
18.30: Λευκορωσία - Φινλανδία
21.30: Τουρκία - Σλοβενία
Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.30: Ρωσία - Φινλανδία
21.30: Λευκορωσία - Βόρεια Μακεδονία
Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
18.30: Σλοβενία - Βόρεια Μακεδονία
21.30: Τουρκία - Λευκορωσία
Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
18.30: Σλοβενία - Ρωσία
21.30: Φινλανδία - Τουρκία
Βαθμολογία
1. Σλοβενία 1 νίκη - 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-0 σετ, 75-50 πόντοι
2. Ρωσία 1 νίκη - 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-1 σετ, 98-70 πόντοι
3. Φινλανδία 1 νίκη - 0 ήττες, 3 βαθμοί, 3-1 σετ, 98-91 πόντοι
4. Βόρεια Μακεδονία 0 νίκες - 1 ήττα, 0 βαθμοί, 1-3 σετ, 91-98 πόντοι
5. Τουρκία 0 νίκες - 1 ήττα, 0 βαθμοί, 1-3 σετ, 70-98 πόντοι
6. Λευκορωσία 0 νίκες - 1 ήττα, 0 βαθμοί, 0-3 σετ, 50-75 πόντοι
Δ' όμιλος (Ολλανδία - Ρότερνταμ)
Παρασκευή 13 Σεπτεμβρίου
15.00: Τσεχία - Ουκρανία
18.00: Εσθονία - Πολωνία
21.00: Ολλανδία - Μαυροβούνιο
Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου
17.00: Ουκρανία - Ολλανδία
20.00: Εσθονία - Μαυροβούνιο
Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου
17.00: Ολλανδία - Πολωνία
20.00: Τσεχία - Εσθονία
Δευτέρα 16 Σεπτεμβρίου
18.00: Μαυροβούνιο - Ουκρανία
21.00: Πολωνία - Τσεχία
Τρίτη 17 Σεπτεμβρίου
18.00: Μαυροβούνιο - Πολωνία
21.00: Εσθονία - Ολλανδία
Τετάρτη 18 Σεπτεμβρίου
17.00: Ουκρανία - Εσθονία
21.00: Ολλανδία - Τσεχία
Πέμπτη 19 Σεπτεμβρίου
18.00: Τσεχία - Μαυροβούνιο
21.00: Πολωνία - Τσεχία